عوارض جراحی لیزری دیسک کمر

فتق دیسک کمر که با نام های بیرون‌زدگی دیسک، پارگی دیسک یا فشردگی دیسک نیز شناخته می شود از دلایل شایع کمر درد به شمار می آید.جراحان با استفاده از لیزر می توانند که بخش هایی از باف نرم که به ریشه های عصبی فشار وارد می کنند، ازجمله ملتهب شدن رباط یا فتق دیسک را حذف کنند.

مقایسه عوارض جراحی لیزری دیسک با جراحی باز

اغلب افراد در بعضی از اوقات دچار کمر درد می شوند که معمولا این درد جدی گرفته نمی شود به طوری که این افراد با تحمل درد، توقع رفع خود به خودی آن را دارند و به همین دلیل به پزشک مراجعه نمی کنند. این عمل سبب بدتر شدن بیماری می شود پس از مراجعه ، پزشک ممکن است متوجه ابتلا به فتق دیسک کمر شود.

جراحی لیزری بیرون زدگی دیسک و درمان درد سیاتیک

جراحی دیسک کمر با لیزریک درمان کم تهاجمی برای فتق دیسک کمری است . این درمان از طریق یک سوزن که از طریق پوست وارد دیسک می شود انجام می شود ، بنابراین قاعدتا عوارض جراحی آن کمتر از جراحی باز می باشد.

تنگی کانال نخاعی و درد اندام تحتانی

تنگی کانال نخاعی زمانی اتفاق می افتد که سوراخ هایی که عصب از درون آنها خارج می شود به دلایل نا معلومی تنگ می شوند . این تنگ شدن کانال نخاعی باعث فشار روی عصب و در نتیجه ایجاد درد و بی حسی می شود ، که به قسمت تحتانی کمر ، باسن و پاها کشیده می شود

درمان بیرون زدگی دیسک گردن با لیزر

روش های گوناگونی برای درمان دیسک گردن وجود دارد که یکی از این روش ها جراحی لیزری است. لیزر یکی از غیرتهاجمی ترین روش های درمان است که می توان با کمک آن، بیماران مبتلا به بیرون زدگی دیسک گردن را درمان کرد.

بیرون زدگی دیسک گردن چیست؟

هرنی یا فتق دیسک بین مهره ای گردن، سبب تحریک ریشه های گردنی می شود که گردن درد را به دنبال دارد. در این مقاله به بررسی دقیق تر علائم و درمان های هرنی یا فتق دیسک بین مهره ای گردن می پردازیم.

عمده ترین علل دردهای سیاتیک چیست؟

در صورتی که به یک کمردرد شدید ناگهانی دچار شده اید و این درد به باسن، پشت ران و ساق شما نیز منتشر می شود، به احتمال زیاد به یک بیماری به نام سیاتیک مبتلا شده اید. در این مقاله به بررسی سیاتیک و علت های درد آن می پردازیم.

آیا بدون جراحی باز می‌توان بیرون زدگی دیسک را درمان کرد؟

بیرون زدگی دیسک ازمشکلات نسبتا شایعی است که علاوه برایجاد درد وناتوانی در بیمار، هرساله هزینه های سنگینی را به اقتصاد جوامع تحمیل می کند. هرنی دیسکال ، دراغلب موارد با استراحت و درمان های طبی بهبودی پیدا می کند. اگر بیمار مبتلا به فتق دیسک با این روشها بهبودی پیدا نکرد نیازمند عمل جراحی باز است.

چه زمان باید جراحی تنگی کانال نخاعی را انجام داد؟

تنگی کانال نخاعی از طریق حرکت‌های ورزشی، فیزیوتراپی، داروهای خوراکی یا تزریقی و نهایتا جراحی درمان می شود. در این مقاله به بررسی زمان انجام عمل جراحی نخاع برای درمان تنگی کانال نخاع می پردازیم.

بیرون زدگی دیسک گردن چه علائمی دارد؟

هنگامی که ماده ی ژله ای درون مرکز دیسک گردن، از ناحیه ضعیف و شکننده شده دیوار خارجی بیرون بزند می گوییم دیسک گردن رخ داده است. این بیماری از شایع ترین علت های درد و ضعف گردن، شانه و یا دست می باشد.

تشخیص بیرون زدگی دیسک های گردنی

شایعترین علامت دیسک های بیرون زده گردنی درد گردن با انتشار به اندام های فوقانی میباشد. این درد در ابتدا معمولا بسیار شدید و بعضا برای بیمار غیر قابل تحمل است .فشار به ریشه های عصبی گردنی ممکن است سبب بروز علایم حسی و حرکتی در اندام های فوقانی گردد.

حرکات ستون مهره ای ، فشار داخل دیسک و هرنی دیسکال

عامل اصلی بیرون زدگی دیسک ، تغییرات فشار داخل دیسک به علت حرکات روزمره ستون مهره ای در فعالیت‌های روزانه می‌باشد.

تاریخچه و مبانی تئوریک تکنیک PLDH

جراحی لیزری دیسک روشی است که بدون نیاز به بیهوشی و برش، بیرون زدگی دیسک را با امواج لیزر درمان می‌کند.

چرا بیرون زدگی دیسک اتفاق می افتد و چه درمانی مناسب تر است؟

عامل اصلی ایجاد و افزایش فشار داخل دیسک از یک طرف حجم نوکلئوس و از طرف دیگر فشار ایجاد شده بعلت حرکات ستون مهره ای در فعالیتهای روزمره و بلند کردن وزنه در وضعیت های مختلف میباشد. در صورتی که بیرون زدگی دیسک سبب فشار به ریشه عصبی گردد، علائم کلینیکی بیرون زدگی دیسک ایجاد میشود.

نکاتی که داوطلبان عمل با لیزر پلاسماباید قبل از عمل جراحی بدانند

عمل جراحی دیسک با لیزر پلاسما به روش PLDH تکنیک ابداعی دکتر شکرچی زاده می‌باشد. در اینجا نکاتی که داوطلبان عمل با لیزر پلاسما باید قبل از عمل جراحی بدانند را ذکر کرده ایم.

فیلم جراحی لیزری دیسک

جهت مشاهده فیلم جراحی دیسک های گردن و کمر به وسیله لیزر پلاسما به ادامه مطلب مراجعه کنید.

راهنمای بستری بیماران جهت عمل لیزر پلاسما

عمل لیزری دیسک بطور سرپائی ، با بی حسی موضعی و معمولاً بدون درد و عارضه ، در اتاق عمل انجام می‌شود. بیماران صبح روز عمل در بیمارستان بستری شده و همان روز،عمل انجام و چند ساعت بعد از عمل ، مرخص می‌شوند.

تنگی کانال کمری و درمان با لیزر پلاسما

تنگی کانال مهره ای معمولا ایجاد درد در کمر و اندام های تحتانی می‌کند. این درد با راه رفتن و فعالیت افزایش می یابد. بیمار مبتلا به تنگی کانال کمری پس از مدتی راه رفتن دچار ضعف اندام های تحتانی میگردد که پس از مدتی استراحت مجددا قدرت راه رفتن پیدا میکند. به این مسئله کلودیکاسیون متناوب گفته میشود.

پیگیری های بعد از عمل پلاسما

پس از عمل جراحی دیسک با لیزر پلاسما تقاضا می‌شود طبق برنامه زیر جهت معاینه مراجعه و اطلاعات درخواستی را دقیقا آنگونه که هست بیان فرمایید.

دستورات پس از عمل بیماران دیسک گردن

در این مطلب دستورات پس از عمل دیسک گردن برای بیماران عزیز آورده شده است.

تکنیک پی ال دی اچ چیست؟

همانگونه که ذکر شد ، علت اصلی بیرون زدگی و بروز علایم آن در بیمار فشار داخل دیسک است. انجام عمل جراحی باز و خارج کردن دیسک در حقیقت بر طرف کردن معلول است در حالیکه با روش پی ال دی اچ علت را که فشار داخل دیسک است درمان می‌کنیم.

تکنیک پی ال دی دی چیست؟

در این روش عمل جراحی بسته دیسک از اشعه لیزر جهت تبخیر و سوزاندن نوکلئوس دیسک استفاده میشود.این روش برای اولین بار در سال1985 در اتریش توسطDaniel Choy ابداع گردید.

دستورات پس از عمل جراحی دیسک کمری با لیزر پلاسما

اولین مراجعه به مطب یک ماه بعد از عمل جراحی است. در این ویزیت میزان بهبودی ارزیابی و دستورات لازم داده خواهد شد. در خواست انجام ام آر آی بعد از عمل نیز در این مرحله انجام خواهد شد. البته انجام ام آر آی بعد از عمل حد اقل شش ماه بعد از عمل جراحی با لیزر خواهد بود.

درمان های قبل از جراحی در بیرون زدگی دیسک

شایعترین تظاهر کلینیکی در هرنی دیسکال کمری و گردنی درد می باشد و البته در مواردی نیز علایم عصبی بصورت گرفتاری ریشه های عصبی و نخاع وجود دارد. اگر درد تنها تظاهر کلینیکی باشد و یا علایم عصبی بسیار خفیف وجود داشته باشد، درمان اولیه بصورت استراحت و درمان های دارویی میباشد.

جراحی دیسک به روش بسته

بعلت احتمال عوارض عمل باز و تهاجمی بودن آن از حدود سی سال قبل روش های با تهاجم کم در درمان بیماران مبتلا به هرنی دیسکال که به درمانهای غیر جراحی پاسخ نداده اند ، معمول گردیده است. فصل مشترک کلیه این روش ها عدم استفاده از چاقو و برش جراحی است.

دیسک و بیرون زدگی آن

هرنی دیسکال در دهه های چهارم و پنجم زندگی شایعتر بوده و اکثرا در قسمت تحتانی مهره های کمری و بعضا در قسمت تحتانی ستون فقرات گردنی قرار دارد. هرنی دیسکال کمری سبب کمر درد و درد تیرکشنده در اندام های تحتانی و هرنی دیسکال گردنی سبب درد گردن با انتشار به اندام های فوقانی می‌گردد.

جراحی دیسک به روش باز

بیرون زدگی دیسک در بیش از نود درصد موارد با استراحت ،درمان های طبی و اقدامات توانبخشی بهبودی می یابد. در تصمیم به عمل جراحی دیسک نباید عجله کرد.اگر با درمان های فوق در مدت چند هفته درجاتی از بهبودی حاصل شود ،احتمالا با گذشت زمان بتدریج بهبودی کاملتر خواهد شد.

جدیدترین و موثر ترین روش درمان دیسک