جراحی دیسک های استخوانی شده توراسيك

ستون فقرات از 24 مهره روی هم قرار گرفته ساخته می شود که 12 عدد از این مهره ها جزء ستون مهره های سینه ای یا ستون مهره های توراسیک می باشند. ستون مهره های توراسیک ما بین مهره های گردنی و مهره های کمری قرار دارند. بین هر دو مهره ای که روی هم قرار گرفته اند، یک عدد دیسک بین مهره ای قرار گرفته است. این دیسک حرکات مهره ها بر روی هم را میسر و تسهیل می کند؛ همچنین در جذب ضربات شدیدی که به این مهره ها وارد می شود نیز نقش دارد. بنابراین این دیسک ها در طول زندگی ما در برابر فشارهای زیادی قرار دارند؛ این فشار ها و ضربات می توانند سبب پارگی یا آسیب به دیواره دیسک شوند. هرچند این آسیب ها می توانند خود به خود درمان شوند، اما ضعیف شدن دیسک ها را سبب می شوند، در نتیجه ممکن است در برابر فشار های بعدی، آسیبی جدی ببینند. یکی از راه های درمان موفقیت آمیز دیسک های توراسیک، جراحی آن ها است. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق تر جراحی دیسک توراسیک می پردازیم.

درمان دیسک توراسیک با جراحی لیزری دیسک توراسیک، یکی از روشهای کم عارضه، موثر و سرپایی است که برای درمان بیماران مبتلا به این عارضه، توسط دکتر احمد شکرچی زاده در اصفهان انجام می شود. شما می توانید جهت هماهنگی با مطب دکتر شکرچی زاده از طریق تماس با شماره تلفن 36622101 - 031 تماس بگیرید و برای دریافت نوبت از طریق لینک رزرو نوبت اقدام فرمایید.

دیسک توراسیک به چه علتی رخ می دهد؟

عوامل مختلفی می تواند سبب دیسک توراسیک شود که برخی از این ریسک فاکتور ها عبارتند از:

با افزایش سن، دیسک ها مایع درون خود را از دست می دهند و خشک می شوند. به دنبال آن ، دیسک ها نازک می شوند و ضخامت آن ها کم می شود؛ بنابراین نمی توانند به خوبی گذشته ضربه ها را جذب کنند.

این بیرون زدگی سبب تحلیل رفتن دیسک می شود.

جراحی دیسک های استخوانی شده توراسيك

دیسک توراسیک چه علائمی دارد؟

اگر دیسک مرکزی باشد، علائمی مانند حس ضعف در اندام های تحتانی، حس سوزش در پاها، ایجاد اختلال در راه رفتن که علائم فشار روی نخاع هستند را بروز می دهد. در صورت پیشرفت این وضعیت، علائم شدید تری مانند عدم کنترل ادرار و مدفوع و فلج کامل اندام های تحتانی بروز می یابد.
اگر دیسک توراسیک در کناره باشد، به دلیل اعمال فشار روی ریشه اعصاب یک درد کشنده در قفسه سینه بیمار به وجود می آید.
در برخی از افراد کرختی، حس ضعف به صورت یک طرفه یا دو طرفه و اختلال تعادلی مشاهده می‌ شود. همانطور که گفتیم، پیشرفت دیسک توراسیک می تواند سبب فلج کامل اندام‌ها و بی‌اختیاری ادرار و مدفوع شود؛ بنابراین بهترین گزینه برای درمان، جراحی است و درمان علامتی توصیه نمی‌ شود.

دیسک توراسیک چگونه درمان می شود؟

روش های مختلفی برای درمان دیسک توراسیک وجود دارد؛ برخی از این روش ها شامل موارد زیر می شوند:

  1. استراحت کردن
  2. دارو درمانی
  3. فیزیوتراپی
  4. ورزش هایی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری، تمرینات مخصوص عضلات مرکزی بدن و...
  5. جراحی

جراحی دیسک توراسیک چگونه است؟

روش های جراحی گوناگونی برای دیسک توراسیک وجود دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

جراحی دیسککتومی

در این روش، اجزایی از دیسک که بیرون زده و سبب اعمال فشار بر روی اعصاب نخاعی و طناب نخاعی شده اند را خارج می کنند. در نتیجه علائمی که بروز یافته بود، کاهش می یابد. این جراحی در گذشته به شکل جراحی در پشت و جلو قفسه سینه صورت می گرفت، اما امروزه می توان به کمک روش های کم تهاجمی تر مانند ایجاد یک برش کوچک در سمت جلوی قفسه سینه، دیسک توراسیک را درمان کرد. این روش های کم تهاجمی دارای برخی از مزایا هستند که در ادامه برخی از آن ها را ذکر می کنیم.

جراحی فیوژن

روش دیگر درمان دیسک توراسیک، جراحی فیوژن است. در این روش دیسک تحلیل رفته، کاملا تخلیه می شود و مهره های اطراف آن را به کمک فیوژن به یکدیگر متصل می کنند. این روش می تواند در کنار سایر روش های جراحی نیز انجام شود.

آدرس اينستاگرام دکتر احمد شکرچي زاده

جراحی باز توراسیک

به دلیل دید وسیعی که برای پزشک فراهم می شود، یکی از روش های کارامد برای درمان دیسک توراسیک می باشد؛ چرا که از وارد شدن هرگونه آُسیبی به نخاع جلوگیری می کند. این روش به دلیل باز شدن قفسه سینه و شکم، عوارض خاص خود را دارد؛ برای مثال طول مدت بستری شدن بیمار افزایش می یابد.

جراحی های آندوسکوپیک و لیزر در دیسک سخت توراسیک

این روش جراحی معمولا توصیه نمی شود؛ چرا که مزایای چندانی ندارد و احتمال آسیب دیدن نخاع بسیار بالا است. محل قرارگیری این دیسک بسیار حساس است بنابراین جراحی بسته گزینه خوبی برای درمان آن نمی باشد.

برای درمان هرنی دیسکال ستون مهره ها یکی از کم عارضه ترین و بهترین روشها، جراحی لیزری دیسک است. جراحی دیسک های گردن و کمربه وسیله لیزر پلاسما، بصورت بسته، سرپایی، با بی حسی موضعی، بدون عارضه و با تاثیر فوری توسط دکتر احمد شکرچی زاده انجام می شود. شما می توانید جهت هماهنگی با مطب دکتر شکرچی زاده از طریق تماس با شماره تلفن 03136622101 تماس بگیرید و برای دریافت نوبت از طریق لینک رزرو نوبت اقدام فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان چهارباغ بالابین زمزم و دروازه شیرازکوچه مختاری ساختمان جم طبقه زیرزمین
تلفن : 36622101 - 031درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
جدیدترین و موثر ترین روش درمان دیسک