آیا بدون جراحی باز میتوان بیرون زدگی دیسک را درمان کرد؟

بیرون زدگی دیسک یا Herniated Disk ازمشکلات نسبتا شایعی است که علاوه برایجاد درد وناتوانی در بیمار، هرساله هزینه های سنگینی را به اقتصاد جوامع تحمیل می کند. هرنی دیسکال (بیرون زدگی دیسک)، دراغلب موارد با استراحت و درمان های طبی بهبودی پیدا می کند. اگر بیمار مبتلا به فتق دیسک با این روشها بهبودی پیدا نکرد؛ نیازمند عمل جراحی باز است. عمل جراحی باز دیسک اگرچه در اغلب موارد منجربه بهبودی بیمارمی شود؛ ولی در یک چهارم موارد با عوارضی همراه است که امکان دارد غیرقابل رفع باشند و تا آخرعمر فرد از این عوارض رنج ببرد.

به همین دلیل، امروزه برای درمان بیرون زدگی دیسک، متخصصان جراحی دیسک و همچنین بیماران ترجیح می‌دهند؛ از روشهای جدید لیزری که بدون نیاز به برش جراحی و عوارض همراه با عمل باز است؛ کمک بگیرند. روشهای لیزری درمان بیرون زدگی دیسک با توجه به مشتاقان فراوانی که دارد؛ امروزه بسیار رایج بوده و همچنان در حال پیشرفت است. ازحدود 30 سال پیش بکارگیری لیزر برای درمان بیرون زدگی دیسک در دنیا آغاز شد و در حال حاضر در کشورهای مختلف این روش با نتایج درخشان اجرا می شود.

روش لیزری درمان بیرون زدگی دیسک که در این مطلب می‌خواهیم به معرفی آن بپردازیم؛ PLDH است که برای اولین بار توسط دکتر احمد شکرچی زاده، متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات اجرا شد و توانست بیماران کاندیدای جراحی باز فتق دیسک را درمان نماید.

درمان بیرون زدگی دیسک با تکنیک PLDD

درمان بیرون زدگی دیسک با تکنیک PLDD

در این روش قسمت بیرون زده دیسک سوزانده می‌شود؛ که به Percutanecous laser Disc Decompression (PLDD) مشهوراست.

روش انجام تکنیک PLDD

در روشPLDD اشعه لیزر درمرکز دیسک برده می شود و مرکزدیسک با لیزر سوزانده می شود. این روش در موارد کمی از هرنی دیسکال (حدود 10% این موارد) ، که دیسک خفیف باشد قابل انجام است. در این صورت اکثر موارد هرنی دیسکال جهت درمان قطعی نیازمند عمل جراحی بازهستند.

درمان بیرون زدگی دیسک با تکنیک PLDH

در روش ابداع شده توسط دکتر احمد شکرچی زاده، برای درمان فتق دیسک از لیزر خاصی به نام پلاسما استفاده می‌شود. تاکنون 700 بیمار با این روش تحت درمان قرار گرفته اند . تجربیاتی که با استفاده از لیزر پلاسما پیدا کرده ایم منجربه ابداع تکنیکی شد که به وسیله آن قسمت بیرون زدگی دیسک که مجاور ریشه عصبی است؛ با استفاده از لیزر به طور کاملا ایمن ترمیم می شود. این روش PLDH یا Percutanecous Laser Disc Hernioplasty نام دارد.

آدرس اینستاگرام دکتر احمد شکرچی زاده

مقایسه روش PLDD با روش PLDH

دربیمارانی که طی سال های قبل با PLDD تحت درمان قرار گرفته اند؛ 80% بهبودی گزارش شده. در صورتی که با تکنیک جدید PLDH نتایج بسیار چشمگیرتر بوده و میزان بهبودی بالای 90% است. تکنیک PLDH در حال حاضر منحصرا توسط دکترشکرچی زاده در ایران و در اصفهان انجام می شود. این روش به طورسرپایی با بی حسی موضعی بدون عارضه و بدون برگشت، دراتاق عمل انجام می‌گردد و بیمار ساعاتی پس از انجام عمل مرخص می شود.

لازم به ذکر است، با روش PLDH می‌توان بیماران مبتلا به بیرون زدگی دیسک با علائم شدیدتر را که کاندیدای جراحی باز هستند؛ درمان نمود. برای کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با مطب دکتر احمد شکرچی زاده می‌توانید از طریق تماس با شماره تلفن 36622101 اقدام فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان چهارباغ بالابین زمزم و دروازه شیرازکوچه مختاری ساختمان جم طبقه زیرزمین
تلفن : 36622101 - 031درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
جدیدترین و موثر ترین روش درمان دیسک