چگونه بدنسازی و دیسک کمر را مدیریت کنیم؟

دیسک کمر وضعیتی است که بیشتر در قسمت تحتانی کمر اتفاق می‌افتد؛ اما با این حال ممکن است در هر قسمتی از ستون فقرات رخ دهد. دیسک‌های فتق‌دار کمر از جای خود در کانال نخاعی جابجا می‌شوند. این جابجایی باعث فشار دیسک بر روی اعصاب نخاعی شده و باعث درد در ناحیه از بدن می‌گردد. این وضعیت می‌تواند نشان دهنده پارگی یا از هم گسیختگی باشد و معمولاً در مرحله اولیه دژنراسیون اتفاق می‌افتد. بیشتر موارد دیسک کمر در مراحل اولیه به صورت دیسک‌های برآمده و بیرون‌زده خود را نشان می‌دهند که مرور زمان تشدید می‌شوند. درمان دیسک کمر بستگی به شدت درد و ناراحتی بیمار و میزان جابجاشدگی و لغزش دیسک از موقعیت خود دارد.

بدنسازی و دیسک کمر بر هم تأثیرگذار هستند. با انجام بعضی تمرینات به بهبود دیسک کمر کمک می کنید و با انجام بعضی از تمرینات بدنسازی دیسک کمر بدتر می شود. به طور کلی هدف از ورزش کردن تقویت عضلات کمر است پس از آن که درد ناحیه کمر کنترل شد و از شدت درد کاسته شد باید به انجام تمرینات ورزشی سبک بپردازید تا از فشار وارد شدن به ستون شما جلوگیری شود و ستون فقرات مجدداً بتواند درست حرکت نماید. تمریناتی که باید انجام دهید به علائم و نشانه‌هایی که دارید و مدت زمانی که از بروز آسیب دیدگی کمر شما می‌گذرد بستگی دارد. عدم انجام صحیح تمرینات ورزشی یا انجام تمریناتی که فشار بیش از حدی را روی مفاصل آسیب دیده قرار می‌دهد در حقیقت باعث وخامت فتق دیسک شده و فشار بیشتری را روی عصب‌های پیرامون آن قرار خواهد داد. بلند کردن وزنه‌های سنگین، تمرینات خم شدن و چرخشی مشکلات مضاعفی را برای دیسک آسیب دیده ایجاد می‌کنند. سایر تمریناتی که باید از آنها پرهیز کنید عبارتند از دراز نشست، بلند کردن پا و تمرینات هوازی پر برخورد.

با جراحی لیزری دیسک به روش PLDH (لیزر پلاسما) می‌توان بیماران مبتلا به بیرون زدگی دیسک (فتق دیسک) با علائم شدیدتر را که کاندیدای جراحی باز هستند؛ درمان نمود. در این روش بدون ایجاد برش و استفاده از پیچ ستون فقرات و پلاتین، می توان در افراد زیادی به بهبودی هرنی دیسکال دست پیدا کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با مطب دکتر احمد شکرچی زاده می‌توانید از طریق تماس با شماره تلفن 36622101-031 اقدام فرمایید.

علل بروز دیسک کمر

بروز دیسک کمر ۳ دلیل اصلی دارد که به شرح زیر می‌باشند:

علائم دیسک کمر

علائم بیماری دیسک کمر بسته به محل فتق دیسک و ریشه عصبی که تحت فشار قرار گرفته است در بین افراد متفاوت است. موارد زیر جزء ‌شایع‌ترین علائم بیماری دیسک کمر محسوب می‌شوند:

فواید بدنسازی بر دیسک کمر

چگونه بدنسازی و دیسک کمر را مدیریت کنیم

نکات مهم در انجام حرکات ورزشی بیماران دیسک کمر

به منظور انجام حرکات ورزشی به صورت بی‌خطر برای دیسک کمر، موارد زیر بایستی در نظر گرفته شوند:

قرارگیری ستون فقرات در حالت خنثی

ساختار ستون فقرات در قسمت کمر به گونه‌ای است که در محدوده حرکتی دارای عملکرد مؤثری باشد. در وضعیت خنثی، ستون فقرات نه خیلی در حالت باز و نه خیلی در حالت خمیده قرار دارد. در حالت ایستادن، ستون فقرات در حالت خنثی قرار دارد. در زمان انجام حرکات ورزشی، ستون فقرات باید در این وضعیت قرار بگیرد. عملکرد عضلات مرکزی بدن به گونه‌ای است که این وضعیت خنثی را در زمان انجام فعالیت حفظ کنند.

بارگذاری دینامیک

تغییرات مرتبط با وزن و بار بین دیسک‌ها، مفاصل فاست و عضلات ستون فقرات تقسیم می‌شود. در اثر بارگذاری دینامیک، در زمان حرکت دست‌ها و پاها ستون فقرات در وضعیت خنثی نگه داشته می‌شود. در چنین حالتی انجام حرکت به جای وارد آوردن فشار بر ستون فقرات، سبب کاهش فشار و بار وارد بر دیسک می‌شود و در آب‌رسانی و تأمین مواد مغذی دیسک نیز مؤثر است. به همین دلیل پیاده‌روی سریع برای دیسک‌ها بسیار سودمند می‌باشد. در زمان پیاده‌روی همزمان با بارگذاری دینامیک، ستون فقرات در وضعیت خنثی قرار می‌گیرد.

حرکات ورزشی مفید برای دیسک کمر

مناسب‌ترین حرکات اصلاحی و کششی برای درمان دیسک کمر شامل موارد زیر باشد:

داخل کشیدن و کشش عضلات شکم

حرکت به درون کشیدن شکم را به عنوان بخشی از تمرین عضلات شکمی خود برای فتق دیسک کمر وارد کنید. این تمرین نه تنها عضله راست شکمی را درگیر کرده، بلکه عضلات مورب داخلی و خارجی و شکم و عضلات عرضی، یعنی درونی‌ترین بخش عضلات شکم را درگیر می‌کند. حرکت به درون کشیدن که به‌ویژه برای درد فتق دیسک توصیه می‌شود، می‌تواند در حالت ایستاده یا دراز کشیده انجام شود، البته در هنگام ایستادن مؤثرتر است. این حرکت با داخل کشیدن آرام قسمت تحتانی شکم و سپس بالا کشیدن عضله کف لگن انجام می‌شود به‌طوری‌که همراه با پایین شکم منقبض می‌شود. هنگام انجام این حرکت ورزش تنفس نرمالی داشته باشید. حرکت به درون کشیدن شکم که گاهی اوقات خلأ شکم نیز نامیده می‌شود، شامل انقباض عضله عرضی شکم است که به‌نوبه خود قسمت پایین شکم را تخت می‌کند.

بالا بردن دست و پا روی حالت چهار دست و پا

روی حالت چهار دست و پا قرار بگیرید (کف دست‌ها و زانوها روی زمین باشند). عضلات شکم خود را سفت کنید تا کمرتان را محکم نگه دارید. در حالی که شکم خود را محکم نگه داشته اید، یک دست و پای مخالف آن را بالا برده و از خود دور کنید. این حالت را به مدت 5 ثانیه نگه دارید. دست و پا را به آرامی پایین بیاورید و حرکت را برای سمت دیگر انجام دهید. این تمرین را 10 بار برای هر طرف انجام دهید.

تمرین کشش عضلات

به مدت 5 دقیقه روی زمین و به شکم دراز بکشید. اگر این کار باعث درد زیادی در کمرتان می‌شود، یک بالش زیر شکم خود قرار دهید. این کار درد کمرتان را تسکین دهد. وقتی بتوانید بدون بالش به مدت 5 دقیقه روی شکم خود دراز بکشید، پس می‌توانید بقیه این تمرین را نیز ادامه دهید. بعد از اینکه 5 دقیقه روی شکم دراز کشیدید، 5 دقیقه دیگر خود را روی آرنجتان بالا بکشید. دوباره به مدت 1 دقیقه دراز بکشید، سپس روی دستان خود فشار دهید و در حالی که باسن خود را روی زمین صاف نگه داشته‌اید آرنج خود را کاملاً بلند و صاف کنید. به مدت 1 ثانیه نگه دارید و مجدداً بدنتان را روی زمین بگذارید. این حرکت را 10 بار تکرار کنید. 4 ست انجام دهید. 2 دقیقه بین ست‌ها استراحت کنید. هنگام انجام این کار نباید هیچ گونه دردی در پاها داشته باشید، اما طبیعی است که در ناحیه‌ی کمر احساس درد کنید. این کار را چندین بار در روز انجام دهید.

حرکت پلانک از جلو

  1. مرحله 1 (موقعیت شروع): روی شکم بر روی یک مت ورزشی یا کف زمین قرار بگیرید در حالی که آرنج‌ها نزدیک به پهلو و صاف در زیر شانه‌ها قرار داشته، کف دست‌ها و انگشتان رو به جلو کشیده باشند. عضلات شکم / هسته خود را درگیر کنید. باید احساس کنید که گن فشرده کننده‌ای را به دور دنده‌ها، کمر و نیم تنه تحتانی‌تان محکم بسته‌اید. عضلات ران خود را منقبض کنید تا پاها کاملاً صاف شوند و مچ پا را خم کنید، (به طوری که انگشتان پا را به سمت ساق پایتان خمیده کرده‌اید).
  2. مرحله 2 (مرحله‌ی بالا کشیدن). به آرامی نیم تنه و ران خود را از زمین یا مت بلند کنید. تنه و پاها را سفت و محکم نگه دارید. اجازه ندهید که هیچ گونه افتادگی و گودی در قفسه سینه و یا کمرتان ایجاد شود. از بالا رفتن باسنتان به هوا یا خم شدن زانوها خودداری کنید. شانه‌ها را از کنار گوش دور نگه دارید (شانه‌ها را به بالا نکشید). شانه‌ها باید مستقیماً در بالای آرنجتان باشند و کف دست شما در طول تمرین روی زمین قرار دارد. به نفس کشیدن ادامه دهید، در حالی که این موقعیت را نگه داشته‌اید عضلات شکم را سفت و قوی نگه دارید. سعی کنید این حالت را برای 5 ثانیه یا بیشتر نگه دارید.
  3. مرحله 3 (مرحله پایین آوردن): تنه و پاها را محکم نگه دارید و به آرامی و به کندی بدن خود را به سمت پایین بر روی تشک یا کف زمین پایین بکشید. اگر در طی انجام این حرکت دردی در کمر احساس کردید، بلافاصله تمرین را متوقف کرده و با پزشک خود مشورت کنید.

پلانک از پهلو

  1. مرحله 1 (موقعیت شروع): بر روی یک تشک ورزشی به پهلوی راست خود دراز بکشید و پاهای خود را صاف بکشید به طوری که پای چپ کاملاً و مستقیماً در بالای پای راست قرار گیرد. آرنج راست را خم کنید و آن را مستقیماً زیر شانه‌تان قرار دهید. سر خود را با ستون فقرات هم‌تراز کنید و باسن و زانوی راست خود را در تماس با تشک نگه دارید.
  2. مرحله 2 (مرحله‌ی بالا کشیدن): بازدم کنید (نفستان را بیرون دهید)، عضلات شکم را برای مهار و نگه داشتن ستون فقراتتان درگیر و سفت کنید. باسن و زانوها را از روی تشک بلند کنید. قسمت کناری پای راست شما در تماس با تشک باقی می‌ماند. سر خود را مطابق با ستون فقرات و آرنج راست خود را مستقیماً زیر شانه خود نگه دارید.
  3. مرحله 3 (مرحله پایین آمدن): نفس بکشید (دم) و به آرامی به موقعیت شروع خود بازگردید. بعد از تعداد تکرار مشخص شده، این حرکت را برای سمت دیگر تکرار کنید.
  4. مرحله 4 (تغییر تمرین): می‌توانید با افزایش مدت زمانی که در حالت بلند شده قرار دارید، بالا بردن پای بالایی از پای زیری یا بالا بردن پای زیری از کف و حفظ تماس آرنجتان با زمین و کف پای بالایی، شدت این تمرین را افزایش دهید. هنگام بالا بردن پای بالایی از پای زیری، دیگر نیازی به بالا بردن آن به سطحی بالاتر از موازات با زمین نیست. همچنین روی بالا کشیدن ناحیه‌ی کف لگن خود تمرکز کنید. این تمرین یکی دیگر از تمریناتی است که اگر شما روی همه کارهایی که انجام می‌دهید متمرکز نشوید، ممکن است احساسی خوبی در این تمرین نداشته باشید.

تمرینات هوازی کم اثر

تمرینات هوازی با تأثیر کم، نه تنها می‌تواند به شما در فعال ماندن و تحرک داشتن کمک کند، بلکه به فروکش کردن برخی از دردهای مرتبط با فتق دیسک نیز کمک می‌کند. تمرینات هوازی با تأثیر کم ممکن است شامل تمرینات آبی، شنا، پیاده روی یا دوچرخه ثابت باشد.

شنا

همانطور که می‌دانید، وقتی در آب هستید، خیلی سبک‌تر هستید که به دلیل حالت شناوری آب است. این شناوری همچنین باعث اثرات شگفتی انگیزی بر کمر شما می‌شود؛ زیرا باعث می‌شود نیروی جاذبه و کشش زمین به ستون فقرات شما کاهش یابد. این امر باعث می‌شود که شنا بهترین ورزش هوازی با تأثیر کم محسوب شود. بهترین حالت‌های شنا، شنای پشت و پهلو است. از انجام شنای پروانه خودداری کنید؛ زیرا این کار وضعیت کمر را بدتر می‌کند. همچنین می‌توانید در طول کف استخر بدوید. وقتی بالاتر از کمرتان در آب باشد، اثرات شنا کردن بیشتر خواهد بود، دویدن در این عمق نیز کمک می‌کند.

تمرین با دستگاه الیپتیکال

استفاده از دستگاه الیپتیکال یا اسکی فضایی می‌تواند یک تمرین شدید باشد؛ اما از نظر درد فتق دیسک بسیار کم اثر است. دلیل این امر این است که این تمرین خیلی پرتحرک و تکانی نیست و به شما اجازه می‌دهد تا پاهای شما به جای اینکه هر بار در یک مسیر حرکت کنند، در حرکت بیضوی حرکت کنند. همچنین بسته به آنچه می‌خواهید از تمرین نتیجه بگیرید، می‌توانید حالت این تمرین را تا حدی شخصی‌سازی کنید. به‌طور مثال، می‌توانید میزان فشار و سفتی دسته‌ی دستگاه را تنظیم کنید یا اینکه اگر قسمت بالای کمرتان محل درد و ناراحتی‌ است، می‌توانید دستگاهی را انتخاب کنید که دسته‌ی متحرک داشته باشد که روی نیم تنه ی بالایی تمرکز دارد. می‌توانید دستگاه الیپتیکال ایستاده یا نشسته را انتخاب کنید. حالت ایستاده به شما امکان می‌دهد تا در حین تمرین، وضعیت خوبی داشته باشید، بنابراین بهترین حالت برای صاف کردن کمری که دچار درد ناشی از فتق دیسک است می‌باشد. در عین حال، دستگاه حالت نشسته می‌تواند کمی کمرتان را محافظت کند و مقدار کمی از فشار بر روی ستون فقراتتان را بردارد.

تقویت عضلات شکم:

وقتی عضلات شکم ضعیف هستند، عضلات پشت مجبورند سخت‌تر کار کنند که به مرور زمان می‌تواند موجب فتق دیسک کمر شود. اگر عضلات شکمتان را قوی نگه دارید، از فشار وارد بر کمر هنگام دویدن کاسته خواهد شد.

آدرس اينستاگرام دکتر احمد شکرچي زاده

حرکات ورزشی مضر برای دیسک کمر

ممکن است درازنشست فشار بسیار زیادی را به دیسک‌های ستون فقرات وارد کند. به جای درازنشست حرکت کرانچ را انجام بدهید. کرانچ فشار کمتری را به کمر وارد می‌کند و خطر کمتری برای بیماران دچار کمردرد و فتق دیسک کمر دارد.

یکی از ورزش های مضر برای دیسک کمر، حرکت خم شدن و رساندن دست‌ها به پنجه‌های پا، می تواند باعث اعمال فشار زیادی بر دیسک‌ها و رباط‌های کمر شود. همچنین ممکن است سبب کشیدگی بیش از حد عضلات و زردپی‌های قسمت‌های پایینی کمر شوند.

پرس پا، دستگاهی است که به وزنه هایی متصل بوده و ورزشکار، به صورت دراز کشیده، به وزنه ها به طرف بالا یا به طرف بیرون فشار وارد می‌کند. پرس پا نه تنها وضعیت دیسک را بدتر می‌کند، بلکه می‌تواند موجب بیرون زدگی یا فتق دیسک کمر شود. به طور کلی، اسکوات با میزان متوسط که باسن‌ فقط تا بالای زانوها پایین می‌آید، برای پاها بهتر است؛ اما تا زمانی که کمرتان قوی نشده، از انجام اسکوات های عمیق و نزدیک به سطح زمین پرهیز کنید.

حرکت هایی که در آنها پاها مستقیم کشیده می‌شوند، نسبت به حرکاتی که پاها خمیده هستند، فشار بیشتری به ستون فقرات وارد می کنند. تا زمانی که عضلات پشت و کمرتان تقویت نشده‌اند، از انجام تمرین هایی که دراز کشیده و پاها صاف کشیده می‌شوند یا دراز و نشست با پاهای صاف خودداری شود. ضمناً حرکت بالا آمدن و لمس انگشتان پا، با پاهای صاف و کشیده نیز می‌تواند به کمر آسیب وارد کند.

حرکت های چرخشی نه تنها بیرون زدگی دیسک را تشدید می‌کنند بلکه ممکن است خودشان باعث بروز فتق دیسک شوند. ورزش هایی که لازم است در آنها کمر خود را بچرخانید، مانند تمرینات شکم با توپ طبی یا «کتل‌بل» و یا حتی برخی از حرکات یوگا، می‌توانند برای «هرنی دیسک» بسیار مضر باشند.

خم شدن برای برداشتن هالتر و سپس برگرداندن آن سرجای خود به ستون فقرات شوک وارد کند. بالا آوردن وزنه در حالت درازکش هم می‌تواند درد ایجاد کند.

اگر به درستی آموزش دیده باشید، اسکوات نباید برای کمر دردسر ساز شود؛ اما تا آن زمان، به تمرینات ایمن تر، همانند تقویت تن عضلات، پایبند باشید.

یکی از رایج ترین مشکلات حرکتی این است که هنگام خم شدن به جلو یا بلند کردن یک وسیله اجازه دهید پایین کمرتان به بیرون انحنا پیدا کند. ددلیفت نیاز به یک مکانیسم کامل دارد که حتی اگر درست هم اجرا شود، فشار زیادی به دیسک وارد خواهد کرد.

این حرکت برای کمر مضر است. وظیفه اصلی کمر این است که رو به جلو و عقب خم شود و کش بیاید. حرکت چرخش روسی نشسته با چرخش و فشردگی شدید دیسک همراه است. هنگام چرخاندن کمر دقیقاً ترکیبی از نیروها به کمر وارد می‌شود که احتمال آسیب دیدگی کمر را افزایش می‌دهد. پس توصیه می‌کنیم که از انجام دادن این حرکت منصرف شوید.

حرکت صبح به خیر هالتر حتی اگر توسط کسی انجام شود که «هرنی دیسک کمر» ندارد هم می‌تواند مشکل ساز باشد. در این حرکت، وزنه روی شانه‌ها قرار گرفته (مانند اسکوات سنتی) و سپس باید از باسن به جلو خم شوید و اجازه دهید سینه‌تان به سمت زمین پرت شود و همزمان ستون فقرات و پاها صاف بمانند. این تمرین، دردسرساز است؛ چون فشار بسیار زیاد به پایین کمر و لگن وارد می‌کند.

این دستگاه می‌تواند هنگام فشردن وزنه‌ها به هم یا دور کردنشان از هم به ستون فقرات شما فشار وارد کند. اگر می‌خواهید روی پاهایتان کار کنید، بهتر است از از «الپتیکال»، دوچرخه‌ی ثابت و یا تردمیل استفاده کنید.

این دستگاه برای تمرین عضلات ساق است؛ اما وزنی که هنگام تمرین روی شانه‌ها می‌افتد، باعث فشار بسیار زیاد بر ستون فقرات‌ می‌شود. برای تقویت عضلات ساق پا می توانید از حرکات متنوع دیگر استفاده کنید تا فشار وزنه ها با دیسک منتقل نگردد.

دیسک ها جذب کننده‌ و تعدیل کننده‌ی فشارهایی هستند که به کمر وارد می‌گردند. وقتی شما حین دویدن، به طور مداوم فشار و ضربه به کمرتان وارد می‌کنید، میزان فشاری را که به دیسک های شما وارد می‌شود را هم افزایش می‌دهید. هر چند دویدن، معمولاً موجب فتق دیسک کمر نمی‌شود؛ اما اگر دونده، دیسک داشته باشد می‌تواند آن را بدتر کند یا موجب سایر دردهای پایین کمر شود. بعد از فتق دیسک، قبل از دویدن، پیاده روی تند یا پیاده روی عادی را زیاد انجام دهید و خیلی آهسته و تدریجی به روتین دویدن‌تان برگردید. وقتی عضلات پیرامون دیسک، قوی‌تر شوند، دویدن‌تان هم آسان‌تر خواهد شد.

این ورزش به معنای پریدن و فرود آمدن بر روی مفاصل است، بنابراین اگر شما مستعد درد دیسک کمر (درد پا، برای همین موضوع) هستید، بهتر است از طناب صرف نظر کنید.

تقویت فعال عضلات پایین کمر راهبرد مؤثری برای تسکین کمردرد است؛ اما اگر دچار فتق یا برجستگی دیسک کمر باشید، ممکن است حرکت سوپرمن فشار بیشتری را به دیسک‌های آسیب دیده وارد کند. حرکت سوپرمن برای دیسک کمر مضر است؛ زیرا وقتی شانه‌ها و پاها را بالا می‌برید و وزن را روی کمر می‌اندازید، ساختارهای دور مهره‌های کمر تحت فشار شدید قرار می‌گیرد.


آدرس مطب : اصفهان چهارباغ بالابین زمزم و دروازه شیرازکوچه مختاری ساختمان جم طبقه زیرزمین
تلفن : 36622101 - 031درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
جدیدترین و موثر ترین روش درمان دیسک