توضیحاتی درباره بیماری صرع و نحوه درمان آن

صرع یک بیماری مغزی است که افراد مبتلا به آن معمولا تشنج های مکرر و بدون تحریک اولیه را تجربه می کنند . علت این تشنج ها ، اختلال در فعالیت الکتریکی مغز است و به طور موقت سیستم پیام رسانی بین سلول های مغز مختل می شود . این بیماری طیف گسترده ای از انواع تشنج ها را در بر می گیرد که از فردی به فرد دیگر متفاوت است . همچنین بیشتر افراد مبتلا بیش از یک نوع تشنج را تجربه می کنند و ممکن است علائم دیگری از مشکلات عصبی را داشته باشند .

انواع صرع

بیماری صرع به دو دسته کانونی یا منطقه ای و فراگیر یا جنرال تقسیم بندی می شوند :

  1. صرع کانونی ؛ صرع کانونی بدین معناست که در نوار مغز بیمار یک منشا یا یک ناحیه کانونی در مغز یافت می شود که باعث شروع حملات می گردد و معمولا تشنج ها وابسته به آن کانون در مغز می باشند که این ناحیه ، لوب گیجگاهی مغز است .
  2. صرع فراگیر یا جنرالیزه ؛ بیماری صرع فراگیر بدون هیچ گونه علامت قبلی و بدون شواهدی از اینکه کانونی مشخص در مغز درگیر باشد سبب از دست دادن ناگهانی هوشیاری بیمار می شود . گاها ممکن است فرد دچار حرکات پرشی سریع و قرینه در اندام ها شود که این عامل تفاوت بین صرع کانونی و صرع فراگیر می باشد .

مهم ترین علل ایجاد صرع

 بیماری صرع و نحوه درمان آن

علائم صرع

علامت اصلی این بیماری تشنج های مکرر است . با این حال ،‌ اگر فرد یک یا چند مورد از علائم زیر را تجربه کند ، نیاز است که به پزشک مراجعه کند :

صرع و تشنج

باید بدانیم که صرع و تشنج دو مفهوم متفاوت هستند .

تشنج یعنی همان حمله ای که به فرد دست می دهد و صرع نام کلی بیماری است که تشنج می تواند یکی از علائم یا گاهی تنها علامت آن باشد . باید بدانیم هر کسی دچار تشنج می شود لزوما صرع ندارد و اگر فرد یک یا دو بار تشنج کرده است بهتر است برای تشخیص درست بیماری ، به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند .

تشخیص بیماری صرع

تشخیص صرع بر اساس نتیجه معاینه و دقت پزشک ، آزمایش های خونی ، تصویربرداری از مغز مانند سیتی اسکن ، ام آر آی و نوار مغز انجام می شود .
نوع دیگری از بررسی به نام بررسی ویدیویی طولانی مدت هم وجود دارد که در بیمارانی انجام می شود که به درمان مقاوم هستند یا برای درمان صرع ، به جراحی نیاز دارند . بررسی ویدیویی این امکان را به پزشک می دهد که از نوع صرع و محل ایجاد تشنج در مغز اطمینان حاصل کند .

اينستاگرام دکتر احمد شکرچي زاده

پیشگیری از بیماری صرع

سازمان جهانی بهداشت اعلام می کند که حدود یک چهارم موارد صرع قابل پیشگیری است . در واقع افراد با رعایت مراحل زیر خطر ابتلا به بیماری صرع را به حداقل می رسانند :

آیا بیماری صرع درمان دارد؟

در حال حاضر هیچ روش درمانی قطعی برای این بیماری وجود ندارد . اما فرد مبتلا می تواند علائم را تا حد زیادی کنترل کند .

روش های درمان بیماری صرع

روش های درمانی مختلفی برای درمان صرع وجود دارد . در گذشته برای درمان صرع از دارو های ضد تشنج استفاده می کردند ، هرچند این داروها بیماری را درمان نمی کردند و تنها آن را کنترل می کردند . باگذشت زمان ، داروها پیشرفته تر شدند و امکان کنترل کردن میزان تشنج ها با قرص ها افزایش پیدا کرد . در حال حاضر ، درمان صرع دارای چند گام است ؛ در گام اول از ضد تشنج ها استفاده می شود ، اگر بیمار مقاوم به دارو باشد ، پزشک ناچار است برای کاهش عوارض و شدت نگرفتن بیماری از روش های جایگزین استفاده کند . برخی از روش های جایگزین دارو درمانی عبارت اند از : نوروسایکیتری ، الکترود داخل جمجمهای ، تست وادا و مانیتورینگ تهاجمی .

دکتر احمد شکرچی زاده، جراح ستون فقرات در اصفهان و ابداع کننده روش لیزری PLDH جهت درمان بیرون زدگی دیسک می‌باشند. لازم به ذکر است، با روش PLDH می‌توان بیماران مبتلا به بیرون زدگی دیسک (فتق دیسک) با علائم شدیدتر را که کاندیدای جراحی باز هستند؛ درمان نمود


آدرس مطب : اصفهان چهارباغ بالابین زمزم و دروازه شیرازکوچه مختاری ساختمان جم طبقه زیرزمین
تلفن : 36622101 - 031نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
جدیدترین و موثر ترین روش درمان دیسک