درمان عود هرنی دیسکال با لیزر پلاسما در بیماران با سابقه عمل جراحی باز

یکی از عوارض مهم عمل جراحی باز بیرون زدگی دیسک ، عود مجدد دیسک عمل شده می‌باشد. اگر این بیماران با استراحت و درمانهای طبی بهبودی نیابند، نیازمند عمل مجدد می‌باشند. عمل جراحی مجدد دیسک نسبت به عمل اول ریسک بالاتری از عوارض را بهمراه دارد. بسیاری از جراحان ترجیح می‌دهند که در عمل مجدد این بیماران از وسيله گذاری استفاده کرده و دو مهره مجاور را با استفاده از پیچ و میله فیکس کنند. انجام این عمل خود احتمال عوارض بعدی را به دنبال دارد.
در بعضی موارد مجددا بیرون زدگی دیسک ممکن است عود کرده و ایجاد چسبندگی در محل دیسک بیرون زده سبب نیاز به عمل های بعدی را داشته باشد. نتیجه این مسئله اینست که ما با بیمارانی روبرو می‌شویم که پس از چندین بار عمل جراحی زمین‌گیر شده ، قدرت کارکردن و راه رفتن را از دست داده و با درد و علائم عصبی روزهای سختی را تا پایان عمر خود می‌گذرانند. از نظر علمی اینگونه موارد تحت عنوان سندرم بیماران زمین گیر شده بعلت عمل های جراحی(fail back surgery syndrome ) نامیده می‌شوند.

شیوع عود دیسک در بیمارانی که بعلت بیرون زدگی دیسک عمل جراحی باز شده اند در رفرانس های مختلف متفاوت است . در جمع بندی این موارد ، شیوع ۱۵-۶ درصد دیسک های عمل باز شده عود می‌کنند.
در بروز این عارضه نه بیمار مقصر است و نه جراح. این عارضه بعلت پاتوفیزیولوژی هرنی دیسکال میباشد .

عود هرنی دیسکال

بر طبق تجارب و تحقیقات اینجانب علت اصلی بیرون زدگی دیسک تغییرات فشار در داخل فضای دیسک می‌باشد. با عمل جراحی باز علت بیرون زدگی برطرف نشده بلکه بیرون زدگی دیسک با خارج کردن آن درمان میشود. این اقدام برطرف کردن معلول است نه علت. بدین جهت تغییرات فشار داخل دیسک ممکن است مجددا قطعه ای از دیسک داخل فضا را بیرون بزند. زمان بیرون زدگی مجدد دیسک معمولا چند ماه تا چند سال بعد از عمل جراحی باز می‌باشد.

تکنیک لیزری PLDH

از دهه های قبل که لیزر در درمان هرنی دیسکال بکار گرفته شد و تکنیک PLDD ابداع گردید. سعی گردید این بیماران نیز با لیزر درمان شوند ، ولی از آنجا که عمل این بیماران نتایج مثبتی در بر نداشت به تدریج کار برد لیزر با تکنیک PLDD در این بیماران کنار گذاشته و منسوخ گردید.

اینجانب از چند سال قبل با ابداع تکنیک لیزری PLDH سعی بر درمان این بیمار با لیزر نموده ام.خوشبختانه نتایج بدست آمده در اکثریت این بیماران مثبت بوده و امروزه می‌توان ادعا کرد که بسیاری موارد دیسک عود شده را می‌توان با لیزر پلاسما درمان نمود.
جهت انتخاب بیماران مبتلا به دیسک عود شده با لیزر پلاسما باید قبل از اقدام بعمل از عدم وجود چسبندگی در محل عمل اطمینان پیدا نمود . بدینجهت لازم است در موارد مشکوک با انجام ام ار ای با تزریق قبل از عمل جراحی با لیزر پلاسما از عدم وجود چسبندگی اطمینان حاصل نمود.

اينستاگرام دکتر احمد شکرچي زاده

در سال ۱۳۹۹ از بین ۶۷۰ بیمار عمل شده با لیزر پلاسما ۳۴ مورد بیمار سابقه عمل جراحی باز داشته اند. این تعداد حدود ۵ درصد موارد بیماران را تشکیل می‌دهد. از این موارد با سابقه عمل باز حدود ۷۵ درصد موارد به درمان با لیزر جواب داده و نیاز به عمل جراحی باز در آنها مرتفع شده است .
بدین جهت بنظر میرسد در آینده اکثر موارد دیسک های عود شده با لیزر پلاسما قابل درمان باشند.

دکتر احمد شکرچی زاده، جراح ستون فقرات در اصفهان و ابداع کننده روش لیزری PLDH جهت درمان بیرون زدگی دیسک می‌باشند. لازم به ذکر است، با روش PLDH می‌توان بیماران مبتلا به بیرون زدگی دیسک (فتق دیسک) با علائم شدیدتر را که کاندیدای جراحی باز هستند؛ درمان نمود


آدرس مطب : اصفهان چهارباغ بالابین زمزم و دروازه شیرازکوچه مختاری ساختمان جم طبقه زیرزمین
تلفن : 36622101 - 031درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
جدیدترین و موثر ترین روش درمان دیسک