دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


نحوه ارتباط سریع با من

گرفتن نوبت ویزیت

ارسال مدارک و نوبت عمل

تماس با ما

روش پی ال دی اچ چیست ؟

روش PLDHچیست ؟
کلمهPLDHمخففPercutaneous Laser Disc Hernioplasty میباشد.همانگونه که در مبحثPLDD ذکر گردید در کاربرد لیزر در جراحی دیسک در دنیا با اشعه لیزر ،مرکز نوکلئوس سوزانده و تبخیر میگردد. این مسّئله سبب کاهش فشاراینترادیسکال شده و در مواردی سبب بهبود علائم هرنی دیسکال میگردد.در کاربرد جراحی باز اقدام جراحی تهاجمی ولی نقطه هدف قسمت هرنیه دیسک میباشد . در کاربرد جراحی بسته اقدام جراحی غیر تهاجمی ولی نقطه هدف مرکز نوکلئوس بوده که از محل هرنیه فاصله زیادی دارد. این مسئله سبب میشود که با استفاده از لیزر و یا سایر روش های کمترتهاجمی ،انتظار نتایج مثبت زیادی نداشته باشیم و این روش ها جایگاه موثر و قوی در درمان اکثر موارد هرنی دیسکال نداشته باشند.

اینجانب از ابتدای سال ۱۳۹۴ کار با لیزر پلاسما را در درمان هرنی دیسکال شروع کردم. لیزر پلاسما لیزری کروی است و اشعه لیزر در اطراف نوک سوزن فقط در فاصله چند میلیمتری قادر به سوزاندن و تبخیر دیسک میباشد. در ابتدا طبق روتین لیزر پلاسما، محل سوزاندن و تبخیر نوکلئوس را در مرکز دیسک وآنولوس در محل ورود سوزن انجام دادم.در طول سال ۹۴ حدود ۲۵۰مورد نوکلئوتومی انجام گرفت . نیمه اول به روش فوق انجام شد. پس از آن به این نتیجه رسیدم که هر چه محل سوزاندن نوکلئوس به محل هرنیه نزدیکتر باشد نتایج بهتر خواهد بود. بدینجهت در نیمه دوم بیماران انجام شده در سال ۹۴ محل سوزاندن نوکلئوس در حد فاصل مرکز دیسک و قسمت خلفی دیسک انجام گرفت.

بررسی نتایج در پایان سال موید این نکته بود که در نیمه اول بیماران که با روش مرسوم انجام گرفت نتایج مثبت حدود ۷۰ درصد و در نیمه دوم که محل سوزاندن دیسک به سمت خلف تغییر یافته بود نتایج مثبت به ۸۵ درصد افزایش یافت. نتجه گیری بزرگ اعمال سال ۹۴ این بود که هر چه محل سوزاندن دیسک به محل هرنیه دیسک نزدیکتر باشد نتایج و شانس بهبودی بیمار افزایش می یابد . این مسئله اساس و پایه ابداع روشPLDHگردید. این یافته با یافته های محققین قبلی که در ۳۰ سال گذشته روی لیزر ستون فقرات کار کرده اند متفاوت بود.

بر اساس این یافته موفق شدم با کار شبانه روزی آزمایشگاهی بر روی مقدار و زمان اشعه لیزر و پیدا کردن نحوه زدن سوزن در محل و یا مجاور قسمت هرنیه که از هر بیمار به بیمار دیگر میتوانست کاملا متفاوت باشد، روش جدیدی را ابداع نمایم که آن را PLDH نامگذاری کردم.این روش یعنی سوزاندن و تبخیر قسمت بیرون زده دیسک برای اولین بار در دنیا انجام شده است. در طول ۷ ماه اول سال ۹۵ این روش با موفقیت کامل و بدون هیچ عارضه ای در بیش از ۲۰۰ بیمار انجام شده است.با انجام این روش درست قسمت هرنیه دیسک و یا کاملا مجاور آن به گونه ای سوزانده و تبخیر میگردد که هیچگونه آسیبی به ریشه عصبی مجاور آن وارد نمیشود. این عمل درحقیقت یکearly and direct root decompression میباشد.

بیماری که با درد شدید قادر به راه رفتن نمی باشد و کاندید این عمل میباشد، با درد شدید تحت عمل قرار میگیرد. عملی فقط با بی حسی موضعی، بدون درد و بیهوشی، بدون چاقو و خونریزی ،کاملا ایمن و بدون عارضه .بلافاصله در حین عمل درد بیمار کاهش می یابد و اکثرا بلافاصله پس از عمل میتواند راه رفتن نرمال بدون درد را تجربه کند.این بیمار چند روز بعد از عمل میتواند به کار و فعالیت طبیعی برگشت کند.

روش PLDH در حقیقت انقلابی در جراحی دیسک میباشد
با این روش بیش از ۷۰ درصد بیماران مبتلا به هرنی دیسکال که نیازمند عمل جراحی باز میباشند با روش کم تهاجمی PLDH بهبودی فوری پیدا میکنند.در موردی بیمار دچار ضعف حرکت انگشتان پا بودکه در حین عمل مشکل حرکتی بیمار از بین رفت. انجام موفقیت آمیز PLDH نیاز به تجربه زیاد دارد. چند میلیمتر جابجایی سر سوزن میتواند باعث عدم نتیجه بخشی و حتی بروز علائم عصبی گردد.انجام عملPLDH تنها با لیزر پلاسما امکان پذیر است . با لیزر های خطی تنها عملPLDDرا میتوان انجام داد.در روش pLDDروش انجام عمل در همه بیماران یکسان ولی در روشPLDH تکنیک انجام از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است .

در بیش از ۲۰۰ بیماری که تا کنون در طول سال ۹۵ تحت عمل PLDHقرار گرفته اند بهبودی نزدیک به ۹۰ درصد وجود داشته است در حالیکه هیچگونه عارضه ای وجود نداشته است.

تکنیکPLDH دریچه ای جدید در درمان هرنی دیسکال است. عمل جراحی دیسک را از یک روش تهاجمی با احتمال عوارض زیادبه یک روش غیر تهاجمی بدون عارضه با نتایج بهتر تغییر میدهد.دیر نخواهد بود که این روش در سراسر جهان بعنوان یک روش ایرانی در درمان بیماران هرنی دیسکال به کار گرفته شده و مشکلی بزرگ با روشی ساده بهبودی قطعی یابد.بنظر نمیرسد که در این روش عود زیادی وجود داشته باشد.ارایه نتایج بیماران در حال انجام حدود دو سال دیگر سرآغاز جهانی شدن این روش خواهد بود .


آدرس مطب : اصفهان خیابان چهارباغ بالا ساختمان سی تی اسکن مرکزی طبقه زیرزمین
تلفن : 36622101 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیفیلم جراحی لیزری دیسکنحوه ارتباط سریع با منبیوگرافیلیست بیماران ویژهبیماران دیسک کمر سال ۹۶بیماران دیسک کمرقبل از۹۶تصاویربیماران دیسک گردنبرنامه هفتگی مطبگالری تصاویرسوالات پزشکیجراحی دیسک در رسانه هاسایتهای دیگرمقاله مجله پیام طبدیسک و بیرون زدگی آندرمان های غیر جراحی در بیجراحی دیسک به روش بازجراحی دیسک به روش بستهروش پی ال دی دی چیست ؟دستورات پس از عمل جراحی دستورات پس از عمل بیماراپیگیری های بعد از عمل پلاتنگی کانال کمری و درمان براهنمای بستری بیماران جهمقالات خارجیکتاب نوروآناتومیپیامهای کاربران